Stowarzyszenie HOSPICJUM im. Jana Pawła II przy Parafii N.M.P. Różańcowej realizuje projekt
dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
„Zwiększenie dostępności i jakości usług zdrowotnych z zakresu świadczeń w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej poprzez budowę Ośrodka Hospicjum w Zgierzu”
Wartość projektu: 15 486 044,07 PLN
Kwota dofinansowania z UE: 8 651 044,19 PLN
Celem projektu jest poprawa jakości i dostępności opieki zdrowotnej na terenie powiatu zgierskiego, brzezińskiego i łęczyckiego oraz podniesienie standardu usług medycznych w zakresie opieki paliatywno-hospicyjnej poprzez budowę Ośrodka Hospicjum w Zgierzu wraz z zakupem niezbędnego sprzętu i wyposażenia.
Efektem projektu będzie poprawa warunków udzielania świadczeń opieki zdrowotnej i jakości dostępu do nich.
Projekt polega na budowie ośrodka hospicjum stacjonarnego, z poradnią medycyny paliatywnej oraz infrastrukturą do obsługi pacjentów hospicjum domowego wraz z wyposażeniem w infrastrukturę niezbędną do realizacji świadczeń opieki paliatywno-hospicyjnej. Należy podkreślić, że w północnej części województwa łódzkiego nie funkcjonuje żaden obiekt realizujący świadczenia opieki paliatywno-hospicyjnej o charakterze stacjonarnym.
Do tej pory Stowarzyszenie Hospicjum im. Jana Pawła II realizuje świadczenia w ramach działalności hospicjum domowego i poradni medycyny paliatywnej. Jednak potrzeby w tym zakresie są coraz większe a obecna infrastruktura nie spełnia kluczowych wymogów i potrzeb w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Budowany ośrodek hospicjum (o powierzchni ponad 2500 m2) będzie pierwszym w północnej części województwa obiektem tego typu realizującym i zaspokajającym potrzeby mieszkańców w tym zakresie w tej części regionu.
Projekt będzie polegał na poszerzeniu zakresu działalności w sektorze zdrowia i zapewni:
1) ciągłość opieki w zespole opieki paliatywnej, w którym prowadzona będzie opieka w ramach poradni medycyny paliatywnej oraz hospicjum domowego. Hospicjum stacjonarne natomiast stanowić będzie główną bazę i uzupełnienie dla leczenia w poradni medycyny paliatywnej lub hospicjum domowym pacjentów, u których w warunkach ambulatoryjnych nie można osiągnąć satysfakcjonującej kontroli objawów lub pacjentów, którzy są osobami samotnymi, a w skutek choroby stracili zdolność do samodzielnej opieki,
2) utworzenie hospicjum stacjonarnego w podmiocie, który już dysponuje poradnią medycyny paliatywnej i hospicjum domowym zapewni ciągłość i kompleksowość procesu terapeutycznego w jednym podmiocie z możliwością utrzymania kontaktu z tym samym personelem medycznym, zarówno w warunkach domowych, jak i stacjonarnych, czyli przy przenoszeniu pacjenta pomiędzy komórkami działającymi w jednym podmiocie,
3) opieka paliatywna będzie miała charakter działania interdyscyplinarnego, zarówno pod względem rodzaju specjalności medycznych (np. specjalista medycyny paliatywnej, internista, anestezjolog, neurolog, onkolog, urolog itd.) jak i w zakresie włączenia fizjoterapii, pomocy psychologicznej, a także opieki duchowej i środowiskowej (pielęgniarka).
Utworzenie hospicjum stacjonarnego zapewni bezpośredni dostęp do w/w świadczeń.
W związku z powyższym, projekt będzie rozwiązywał główne problemy systemu ochrony zdrowia:
1) długi okres oczekiwania na realizację wybranych świadczeń medycznych – najdłuższy średni czas oczekiwania dla przypadków pilnych zarejestrowano w zakładach/oddziałach pielęgnacyjno-opiekuńczych (29 dni) oraz oddziałach medycyny paliatywnej (7 dni), zaś w odniesieniu do przypadków stabilnych średni czas oczekiwania na świadczenia był najwyższy
w zakładach/oddziałach pielęgnacyjno-opiekuńczych (56 dni), hospicjach stacjonarnych (33 dni) oraz zakładach opiekuńczo-leczniczych (29 dni),
2) projekt skierowany jest przede wszystkim do stale rosnącej populacji pacjentów onkologicznych wymagających opieki paliatywnej w warunkach stacjonarnych, domowych i ambulatoryjnych.
Najistotniejszym zdiagnozowanym problemem jest mała liczba poradni oraz późne zgłaszanie się pacjentów (wynikające z funkcjonującego w społeczeństwie stereotypu, że medycyna paliatywna zajmuje się opieką nad chorymi w ostatnich dniach życia) lub po prostu niezakwalifikowanie się do leczenia onkologicznego bądź też niewyrażenie zgody na nie.
Lokalizacja inwestycji:
Zgierz, ul. Parzęczewska 72,72a,72b
Działki wchodzące w skład nieruchomości stanowią własność Stowarzyszenia Hospicjum
im. Jana Pawła ll, ul. Parzęczewska 70, 95-100 Zgierz.
W budynku objętym projektem znajdzie się hospicjum stacjonarne i dzienne (domowe) z poradnią medycyny paliatywnej. W projektowanym obiekcie znajdą się: 32 łóżka (tj. 30 łóżek w części hospicjum stacjonarnego plus dodatkowe 2 łóżka jako miejsca rezerwowe przejściowe) oraz jedno łóżko w izolatce.
Projekt zakłada, że opieką nad pacjentem zajmować się będzie interdyscyplinarny zespół, składający się z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, psychologa, pracownika socjalnego, duchownego oraz wolontariuszy bez wykształcenia medycznego.
Elementami opieki hospicyjnej będzie też terapia zajęciowa. Zaprojektowano także cztery miejsca noclegowe dla osób towarzyszących pacjentom (pomieszczenia grupy wsparcia).
W budynku znajdzie też miejsce administracja Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła ll, prowadząca Niepubliczny Zakład Opieki Paliatywnej.
Budynek w całości zaprojektowany został jako parterowy, niepodpiwniczony. Uwzględniając formę działki i jej lokalizację względem stron świata przyjęto podział budynku na powiązane ze sobą segmenty zawierające wydzielone zespoły funkcjonalne (strefy obejmujące poszczególne funkcje):
Odbiór techniczny Poradni Medycyny Paliatywnej oraz wykonawcy na dalszy etap budowy planowany jest na I kwartał 2019 r.
Zakończenie budowy obiektu Hospicjum to III kwartał 2021 r.